Josef Špaček & Plzeňská filharmonie

Závěrečný koncert sezóny

Měšťanská beseda

Podrobné informace

Josef Špaček je houslista, který si svou hrou podmaňuje publikum celého světa a řadí se mezi nejvýraznější talenty své generace. Jeho hra vyniká technickou jistotou, virtuozitou, osobitým výrazem a širokým rozsahem barevnosti zvuku. Uznáván je i pro své sebevědomé a soustředěné vystupování. Profiluje se jako virtuos se širokým záběrem napříč styly a repertoárem, na kterém prokazuje svou “udivující artikulaci a atletičnost” (The Scotsman), nebo “bujnost a pikantnost tónu” (The Telegraph).

Josef vystupuje s významnými orchestry po celém světě. V posledních deseti letech se na světových pódiích objevil například s Českou filharmonií, Orchestre de Paris, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Bamberger Symphoniker, Konzerthausorchester Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Helsinki Philharmonic Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Japan Philharmonic Orchestra, Shanghai Symphony Orchestra, nebo Stavanger Symphony Orchestra.

V červenci 2021 Josef Špaček debutoval na mezinárodním hudebním festivalu ve Verbier, v sezóně jej čeká mj. debut s Deutsche Radio Philharmonie s dirigentem Pietari Inkinenem, hr-Sinfonieorchester a Petrem Popelkou nebo opětovné vystoupení s Bamberskými symfoniky pod vedením Cristiana Macelaru či Orchestre National du Capitole de Toulouse s Kazuki Yamadou. Na domácí půdě jej vedle vedle četných recitálů uslyšíme s Českou filharmonií pod taktovou Jakuba Hrůši, se SOČRem a Petrem  Popelkou, Filharmonií Brno pod vedením Michela Tabachnika, s Janáčkovou filharmonií Ostrava a jejím šéfdirigentem Vasilijem Sinajským, s FBM či Jihočeskou filharmonií.

Stejnou pozornost jako sólovým recitálům věnuje Josef i komorní hudbě a je pravidelným hostem festivalů i koncertních sálů v Evropě nebo Asii a USA. Na pódiích se v rámci komorních souborů objevuje po boku předních světových instrumentalistů, jakými jsou např. Gil Shaham, Kian Soltani, Leif Ove Andsnes, James Ehnes, Clemens Hagen, Gerhard Oppitz, Noah Bendix-Balgley, Máté Szücs, Jana Boušková, Miroslav Sekera, Tomáš Jamník, Sharon Kam, Kristóf Baráti, Zoltan Fejervari a Suzana Bartal.

Josef Špaček studoval pod vedením renomovaných pedagogů Idy Kavafian a Jaime Lareda na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii nebo Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. Studium na Pražské konzervatoři absolvoval pod vedením Jaroslava Foltýna. Je laureátem světově proslulé mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu a vítězem mezinárodní houslové soutěže Michaela Hilla (Nový Zéland).

Josef Špaček hraje na housle “LeBrun; Bouthillard” Guarneri del Gesù cca. 1732 zapůjčené od společnosti Ingles & Hayday.

Antonín Dvořák:
Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53
Sergej Prokofjev:
Symfonie č. 5 B dur, op. 100

Josef Špaček: housle 
Chuhei Iwasaki: dirigent
Plzeňská filharmonie

Doporučujeme

Jak si pěkně zamuzicírovat

Český rozhlas Plzeň, Studio S1

Vánoce & Plzeňská filharmonie

Měšťanská beseda

Silvestr & Plzeňská filharmonie

Měšťanská beseda

Exkluzivně

Jdete na koncert poprvé?

Jak se vhodně obléct na koncert?

Kdy se má tleskat? (Netleskat mezi větami)

Co je to věta?

Proč si mám
vzít program?