Ronald Zollman

Ronald Zollman se narodil v belgických Antverpách, kde započal své hudební vzdělání ve věku čtyř let. Později se stal žákem Igora Markeviče a Nadi Boulanger ve Francii a také Hanse Swarovsky a Franca Ferrary v Rakousku a Itálii. Od samého počátku jeho kariéra postupovala velmi rychle. Jako hostující dirigent stál před významnými orchestry všech kontinentů: BBC Symony Orchestra, Orchestre de la Sussere Romande, Residentie Orchestra, Orchester des Hessischen Rundfunks, Scottish Chamber Orchestra, San Diego Symphony, Sydney Symphony Orchestra, Shanghai Symphony Orchestra, Bamberger Symphoniker, Orchestr švédského rozhlasu, Tokio Philharmonic a mnoho dalších. Také hostoval na mnohých festivalech jako například v Edinburgh, ve Flandrech, na Varšavském podzimu, Festival Estival v Paříži, Gulbenkian v Lisabonu, Londýnské Prom aj.

 

Nyní šéfdirigent Plzeňské filharmonie, Ronald Zollman, se věnuje nejen velkým symfonickým díkům tradičního repertoáru: je velmi aktivní na poli opery a je především znám pro svůj zájem o současnou hudbu. V divadle dirigoval mnoho představení v bruselském operním domě Monnaie (například Don Giovanni, Cosi fan Tutte, La Bohéme, Albert Herring a Život prostopášníka) a představení La Traviata, která vedl v londýnské ENO (Anglická národní opera), byla brzy následována představeními Utahování šroubu se Skotskou operou. Pro BBC nahrál Henzeho Prince homburského, zrovna když jeho Don Giovanni pro letní festival v Banff byl prohlášen za zlatý hřeb této významné hudební události v Kanadě. V USA je známý svými představeními francouzských romantických oper v Indiana Opera, jako například Manon, Cendrillon nebo Romeo a Julie. Co se soudobé hudby týče, Ronald ZOLLMAN pravidelně pracuje s londýnskou Sinfoniettou a na žádost Pierra Bouleze je častým hostem Ensemble InterContemporain v Paříži a na zájezdech. Český národní symfonický orchetr aj.


Od roku 1989 do 1993

byl Ronald Zollman hudebním ředitelem Belgického národního orchestru, poté od roku 1993 zastával tuto pozici u Filharmonického orchestru UNAM (Universidad Nacional Autónoma de México – Státní univerzity Mexiko) v Mexico City.

V září 2002

převzal pozici hudebního ředitele a šéfdirigenta Northern Israel Symphony v Haifě

2009–2013

byl ředitelem orchestrálních studií na Carnegie Mellon School of Music v Pittsburghu a současně hudebním ředitelem tamního Filharmonického orchestru (Carnegie Mellon Philharmonic Orchestra).

V květnu 2007

Ronald Zollman debutoval s Orchestre de Paris v pařížském Salle Pleyel, u příležitosti jejich koncertu na počest památce Mstislava Rostropoviče.

V létě 2008

sdílel hudební vedení Orchestra Academica na festivalu Campos do Jordao Festival v Brazílii s Kurtem Masurem.

V dubnu 2010

debutoval v newyorské Carnegie Hall.

V dubnu 2011

dirigoval poprvé v Kennedy Centre. Mimo aktivity v České republice jeho plány do budoucnosti zahrnují koncerty a jiné hudební aktivity ve Švédsku, Španělsku, Francii, Mexiku, Číně a USA.