Oficiální stránky Plzeňské filharmonie. Novinky, abonentní koncerty a ostatní vystoupení, vstupenky.

English


Orchestr Plzeňské filharmonie


Plzeňská filharmonie, dříve Plzeňský rozhlasový orchestr, je těleso s pevnou tradicí a renomé a je orchestrem žádaným a vyhledávaným v České republice i v zahraničí. Orchestr podniká četná zahraniční turné a vystupuje na prestižních pódiích Evropy a USA. Jmenujme haly Gasteig v Mnichově, Liederhalle ve Stuttgartu, Alte Oper ve Frankfurtu, Brucknerhaus v Linzi, Stadthalle ve Vídni, Mercedes-Benz Arena v Berlíně, Tonhalle v Zürichu nebo Rudolfinum a O2 aréna v Praze. V srpnu 2017 vystoupila v novém sále Elbphilharmonie v Hamburku.

Plzeňská filharmonie je také držitelkou Umělecké ceny města Plzně za rok 2014 a 2015 v kategorii výjimečná kulturní událost roku, konkrétně za koncert k Roku české hudby 2014 v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje, při němž uvedla Rekviem od Antonína Dvořáka a za projekt Umělec a totalita. V roce 2015 byl orchestr vlajkovou lodí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. V posledních sezónách s Plzeňskou filharmonií vystoupili mimo jiné Tai Murray, Pascal Rogé, Lilya Zilberstein, Juliane Banse, Sergej Nakarjakov, Anne Quefféle, Jeremy Menuhin, Gautier Capucon. V minulosti to byli také Ramon Vargas, Montserarrat Caballé a také řada vynikajících dirigentů jako sir Charles Mackerras, Václav Talich, Jiří Bělohlávek nebo Libor Pešek.

Název Plzeňská filharmonie byl poprvé použit v roce 1934, kořeny orchestru sahají ale až k roku 1882, kdy zde působil Plzeňský filharmonický spolek. Zásadním krokem byl vznik Symfonického orchestru Osvětového svazu v Plzni koncem roku 1919, jenž v roce 1934 přijal název Plzeňská filharmonie. Nová etapa v životě orchestru začala rokem 1946, kdy s výstavbou budovy Českého rozhlasu Plzeň a poskytnutím zázemí pro orchestr vzniklo těleso pod názvem Plzeňský rozhlasový orchestr. Po reorganizaci v roce 1993 pokračovalo plzeňské těleso v práci pod názvem Plzeňský rozhlasový orchestr – Symfonický orchestr města Plzně. Od srpna 1998 se pak orchestr přeměnil na obecně prospěšnou společnost, jejímž zakladatelem je město Plzeň, a opětovně přijal název Plzeňská filharmonie.

 

Orchestr pravidelně natáčí pro Český rozhlas a pokračuje tak v tradici z let 1946 až 1993 (Plzeňský rozhlasový orchestr). Pro další labely v poslední době natočila operu Den dobročinnosti B. Martinů, která získala několik prestižních ocenění, Rapsodie Antonína Dvořáka nebo Kompletní dílo pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů (Petr Nouzovský & Tomáš Brauner), které vyšlo u hudebního vydavatelství Dabringhaus und Grimm. Od roku 2013 je pořadatelem festivalu Smetanovské dny. Šéfdirigentem orchestru je od roku 2013 Tomáš Brauner, od roku 2014 je hlavním hostujícím dirigentem Ronald Zollman.


Nápověda: Pro zobrazení snímku klikněte na náhled obrázku.