Plzeňská filharmonie

Plzeňská filharmonie, dříve Plzeňský rozhlasový orchestr, je těleso
s pevnou tradicí a renomé a je orchestrem žádaným na jevištích v České republice i v zahraničí. Orchestr podniká četná zahraniční turné a vystupuje na prestižních pódiích Evropy a USA.

Jmenujme haly Gasteig v Mnichově, Liederhalle ve Stuttgartu, Alte Oper ve Frankfurtu, Brucknerhaus v Linzi, Stadthalle ve Vídni, Mercedes-Benz Arena v Berlíně, Tonhalle v Zürichu nebo Rudolfinum a O2 aréna v Praze. V srpnu 2017 vystoupila v novém sále Elbphilharmonie v Hamburku. Plzeňská filharmonie je také držitelkou Umělecké ceny města Plzně za rok 2014 a 2015 v kategorii výjimečná kulturní událost roku, konkrétně za koncert k Roku české hudby 2014 v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje, při němž uvedla Rekviem od Antonína Dvořáka a za projekt Umělec a totalita, konkrétně za provedení Symfonie č.4 Dimitrije Šostakoviče. V roce 2017 získal ocenění Umělecká cena města Plzně šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let, jednalo se o nastudování Dvořákova oratoria Stabat Mater s Plzeňskou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno.

V posledních sezónách s Plzeňskou filharmonií vystoupili mimo jiné Tai Murray, Pascal Rogé, Lilya Zilberstein, Juliane Banse, Sergej Nakarjakov, Anne Quefféle, Jeremy Menuhin, Gautier Capuçon. V současné sezóně se objevují v dramaturgii sólisté jako jsou Michaela Fukačová, Julian Pflugmann, Nikita Boriso-Glebsky nebo Gabriela Demeterová. V minulosti to byli také Ramon Vargas, Montserarrat Caballé a také řada vynikajících dirigentů jako sir Charles Mackerras, Václav Talich, Jiří Bělohlávek nebo Libor Pešek. Orchestr pravidelně natáčí pro Český rozhlas a pokračuje tak v tradici z let 1946 až 1993 (Plzeňský rozhlasový orchestr). Pro další labely v poslední době natočila operu Den dobročinnosti Bohuslava Martinů, která získala několik prestižních ocenění, Rapsodie Antonína Dvořáka nebo Kompletní dílo pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů (Petr Nouzovský & Tomáš Brauner), které vyšlo u hudebního vydavatelství Dabringhaus und Grimm a získalo ocenění Classic Prague Awards 2017 v kategorii Nahrávka roku. Od roku 2013 je pořadatelem festivalu Smetanovské dny. Šéfdirigentem orchestru je od roku 2013 Tomáš Brauner, od roku 2014 je hlavním hostujícím dirigentem Ronald Zollman.

Profil Plzeňské filharmonie

Stáhnout PDF

Nahrávací studio

Velké hudební studio patří k přednostem Českého rozhlasu Plzeň. Je lichoběžníkového půdorysu se stupňovitou podlahou a členitým stropem, na kterém je umístěna světelná rampa. Digitální zvuková režie je vybavena nejmodernější technikou. Pro svou velikost a kvalitní akustiku je vyhledávaným místem pro nahrávky velkých hudebních těles. Plzeňské filharmonie jej využívá i pro své zkoušky.

Objem – 1 470 m³

Dokonale vyvážená akustika studia je vytvořena kombinací mobilních odrazových ploch z pórovitého materiálu, který pohlcuje zvukové vlnění.

Možnost natáčení jednotlivých sólových hudebních nástrojů. Studio disponuje mistrovským koncertním křídlem Petrof, klavírem a cembalem.Více informací na stránkách Českého rozhlasu