Kukal Quartet

Zahajovací koncert Kruhu přátel hudby

Dům hudby

Podrobné informace

Kukal Quartet byl založen na podzim roku 2020 čtyřmi nadějnými hráči mladé generace, kteří si váží odkazu české kvartetní školy. Cílem, který si ansámbl klade, je spojit tuto tradici s moderním hudebním přístupem, jejž si jeho členové mohli osvojit během studií na prestižních univerzitách ve Vídni, Salcburku, Berlíně, Drážďanech a v Praze. Soubor nese jméno významného českého soudobého skladatele Ondřeje Kukala.

Navzdory své krátké existenci získalo kvarteto v květnu 2021 třetí cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Jeho lektory jsou přední osobnosti české hudební scény Peter Jarůšek (Pavel Haas Quartet), Jakub Fišer (Bennewitz Quartet) a Tomáš Jamník. Soubor absolvoval také masterclassy s renomovanými osobnostmi jako jsou Yo-Yo Ma, Alfred Brendel, Noah Bendix-Balgley, Allan Nilles, Josef Špaček, Jan Fišer a Lukáš Vondráček.

Kukal Quartet uvedl řadu koncertů, mj. na festivalech Pražské Jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Styriarte Graz, a vystoupil společně s renomovaným violoncellistou
J. P. Maintzem v koncertní řadě Atria na Žižkově. V roce 2024 čekají kvarteto desítky koncertů po celé České republice a zavítá také na mezinárodní festivaly ve Velké Británii, Španělsku, Belgii nebo Bulharsku.

 

Eliška Kukalová (*1998) se narodila do hudební rodiny jako dcera dirigenta a skladatele Ondřeje Kukala. V pěti letech začala hrát na housle pod vedením Hany Metelkové a poté absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě Jiřího Fišera. Následně navázala studiem ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst u Jana Pospíchala a v současnosti pod vedením Ioany Cristiny Goicey. Eliška se pravidelně účastní houslových soutěží s předním umístěním. V roce 2015 se stala vítězkou Akademie Václava Hudečka, díky čemuž získala mistrovské housle a absolvovala koncertní turné. Jako sólistka účinkovala s Filharmonií Bohuslava Martinů, Plzeňskou filharmonií, Severočeskou filharmonií Teplice, PKF – Prague Philharmonia nebo Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Je také velmi žádanou komorní hráčkou, o čemž svědčí četná pozvání na projekty pořádané Villou Musicou, stipendium od Akademie komorní hudby a vystupování s mnoha významnými osobnostmi, například s Josefem Sukem, Václavem Hudečkem, Gillesem Apapem, Josefem Špačkem nebo Tomášem Jamníkem.

Klára Lešková (*1998) začala hrát na housle v šesti letech pod vedením prof. Magdaleny Mickové, pokračovala na Gymnáziu a Hudební škole hl. města Prahy, kde se jejím houslovým pedagogem stal prof. Jiří Fišer. Od října 2019 studuje na Universität Mozarteum Salzburg ve třídě profesora Haralda Herzla. Od svých hudebních začátků se umisťovala na předních místech v houslových soutěžích: mezinárodní Kocianova houslová soutěž, Mezinárodní houslová soutěž PhDr. Josefa Micky, Prague Junior Note, Mezinárodní soutěž Josefa Muziky, Talents for Europe. Pravidelně se zúčastňuje Akademie Václava Hudečka, kde získala řadu ocenění. To nejvyšší v roce 2017 – hlavní cenu a mistrovský nástroj, včetně možnosti účinkovat jako host na koncertech s Václavem Hudečkem. Od roku 2019 je členkou Akademie komorní hudby. Jako sólistka měla příležitost vystoupit s předními českými orchestry. Jako orchestrální hráčka získala zkušenosti během svého členství v Akademii České filharmonie a projektu Side by Side s Concertgebouw Orchestra z Amsterdamu.

Daniel Macho (*1996) navštěvoval hodiny hry na housle na ZUŠ Valašské Meziříčí a následně na Kroměřížské konzervatoři, kde byl členem komorního souboru Camerata Cremsiriensis a klavírního tria, které získalo několik předních ocenění na soutěžích. Po absolutoriu začal studoval hru na violu na AMU v Praze u Karla Untermüllera. Paralelně s bakalářským programem studoval také u violisty Pavla Nikla (Pavel Haas Quartet) a prostřednictvím Erasmu na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u Wolfganga Klose. Během magisterského studia absolvoval roční stáž na Hochschule für Musik Haans Eisler v Berlíně ve třídě Floriana Peelmana. Dále se účastnil mistrovských kurzů u významných violistů, jimiž jsou Lawrence Power, Maxim Rysanov, Tobias Lea, Allan Nilles a další. Obdržel řadu ocenění na mezinárodních violových soutěžích. V roce 2022 sólově vystoupil s PKF – Prague Philharmonia. Jeho zkušenosti v komorní hře získal během studií, jako stipendista na Akademii komorní hudby a na projektech Villa Musica.

Filip Rufer (*2001) začal s hrou na violoncello na ZUŠ v Červeném Kostelci pod vedením Jany Šimkové. V roce 2022 absolvoval pardubickou konzervatoř ve třídě Josefa Krečmera a Jana Zemena. Nyní studuje na AMU u Miroslava Petráše a zároveň prostřednictvím Erasmu pod vedením Emila Rovnera na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. Filip získal řadu ocenění: první cenu na soutěži Talents for Europe, první cenu na soutěži Mládí a Bohuslav Martinů, druhou cenu na Mezinárodní soutěži Pro Bohemia Ostrava, druhou a dvakrát třetí cenu na Mezinárodní soutěži o Cenu Gustava Mahlera, dvakrát třetí cenu na Mezinárodní soutěži Jana Vychytila a třetí cenu na soutěži konzervatoří. S klavírním triem Trio con brio vyhrál první cenu na soutěži Camerata Teplice. Jako sólista vystoupil opakovaně s řadou českých orchestrů. Byl členem Orchestrální akademie PKF – Prague Philharmonia a od roku 2022 je součástí projektu Akademie komorní hudby. Účastnil se také mnoha mistrovských kurzů například u Emila Rovnera, Jérôme Pernoo, Petra Nouzovského, Václava Lukse, Jiřího Bárty či Michala Kaňky.

Program: 

Ondřej Kukal

Smyčcový kvartet č. 1, op. 9

Leoš Janáček

Smyčcový kvartet č . 1, „Z podnětu L. N. Tolstého Kreutzerovy sonáty”

Přestávka


Antonín Dvořák

Smyčcový kvartet č. 14 As dur, op. 105, B193

Eliška Kukalová, Klára Lešková: housle
Daniel Macho:
viola
Filip Rufer:
violoncello

Doporučujeme

Schaffhausen, Švýcarsko

Schaffhausen

Zájezd

Kukal Quartet

Dům hudby

Zahajovací koncert Kruhu přátel hudby

Má vlast

Dvůr Králové

Jdete na koncert poprvé?

Jak se vhodně obléct na koncert?

Kdy se má tleskat? (Netleskat mezi větami)

Co je to věta?

Proč si mám
vzít program?