Trumpetista Tarkövi & Plzeňská filharmonie

Měšťanská beseda

Podrobné informace

Gábor Tarkövi (*1969) se v maďarském městě Esztergom narodil do rodiny hudebníků, a tak není divu, že v devíti letech vedl synovy první krůčky hry na trubku jeho otec. Po absolvování Základní umělecké školy v Győru přešel v roce 1987 na pedagogickou hudební školu v Budapešti do třídy Gyorgye Geigera a od roku 1990 pokračoval ve studiu na Hudební akademií Franze Liszta v Budapešti ve třídě Frigyese Varasdy. Po studiích mu byli velkým vzorem György Kurtág a Hans Gansch.

První angažmá sólotrumpetisty získal Gábor Tarkövi v roce 1991 ve Württembergische Philharmonie Reutlingen, v roce 1994 v Berliner Sinfonie-Orchestru (dnes Konzerthausorchester), v roce 1999 v Symphonieorchestru des Bayerischen Rundfunks a od roku 2004 k pozici sólotrumpetisty zastává funkci vedoucího trubkové sekce Berliner Philharmoniker.

Vedle symfonických těles Tarkövi spolupracuje s mnoha komorními soubory (je členem rakouského dechového souboru Pro Brass a Brass Connection i nově založených Wien-Berlin Brass Quintet a Berlin Philharmonic Brass Trio) a je vyhledávaným sólistou. Vystoupil s významnými orchestry (Berliner Philharmoniker, Kammerorchester des Bayerischen Rundfunks, China Philharmonic Orchestra, New Japan Philharmonic, Bach Collegium München) a dalšími. Pravidelně koncertuje v Evropě, USA a Asii.

Od roku 2018 je Gábor Tarkövi profesorem trubky na Universität der Künste Berlin, vede též Orchestrální akademii Berliner Philharmoniker a pořádá mistrovské kurzy po celém světě.

Jiří Gemrot:
Tři epizody pro 15 smyčců
Johann Nepomuk Hummel:
Koncert pro trubku a orchestr Es dur
Václav Trojan:
Koncert pro trubku a orchestr
Ottorino Respighi:
Staré tance a árie, suita č. 1

Gabor Tarkövi: trubka 
Chuhei Iwasaki: dirigent
Plzeňská filharmonie

Doporučujeme

Není všechno paráda & Karel Zich & PF

Měšťanská beseda

Premiéra

Muzikantská naděje

Domažlice, ZUŠ J. Jindřicha, refektář

Hold kardinálu Josefu Beranovi

Katedrála sv. Bartoloměje

Historické reflexe
Exkluzivně

Jdete na koncert poprvé?

Jak se vhodně obléct na koncert?

Kdy se má tleskat? (Netleskat mezi větami)

Co je to věta?

Proč si mám
vzít program?