Zámek v proměnách času

zámecký park v Křimicích

Exkluzivně

Podrobné informace

Koncert chce připomenout kulturní odkaz knížecího rodu Lobkowiczů i nelehké osudy jeho reprezentantů ve 20. století. A také upozornit na prostou, ale pravdivou skutečnost: že hodnotné věci se rodí a utvářejí po léta či staletí, avšak zničit je lze během velmi krátkého okamžiku. Osudy Lobkowiczů, v nichž se odráží historie českého státu, jsou toho názorným příkladem. Lobkowiczové prosluli nejen jako vysocí státní úředníci, politici, diplomaté či důstojníci, ale též jako mecenáši umění. Například Josef František Maxmilián z Lobkowicz podporoval slavného Ludwiga van Beethovena, který mu věnoval řadu svých skladeb – i známou 5. symfonii zvanou „Osudová“.

Osudově a tvrdě zasáhly do životů Lobkowiczů totalitní režimy. V časech nacistické okupace zachoval rod Lobkowiczů věrnost českému národu, což mělo mimo jiné za následek uvalení nucené správy na jeho statky. Ty jen o několik let později znárodnili komunisté – včetně křimického zámku, který se za jejich vlády proměnil z kdysi krásné barokní stavby v ruinu. O revitalizaci zámku usiluje jeho stávající majitel Jaroslav Lobkowicz již bezmála třicet let…

Program:

Antonín Dvořák:
Slavnostní pochod, op. 54

Albert Franz Doppler:
Maďarská pastorální fantazie pro flétnu a orchestr, op. 26

Ludwig van Beethoven:
Symfonie č. 5 c moll, op. 67 „Osudová”

Účinkují:
Chuhei Iwasaki: dirigent
Jakub Klögner: flétna
Plzeňská filharmonie

Liederhalle, Stuttgart

Stuttgart

Zájezd

To byste nevěřila, co má Mistr nejraději

Český rozhlas Plzeň, Studio S1

Dopolední program pro školy a školky

Smetana & Dvořák mecenášům

Dům hudby

44. Smetanovské dny
Exkluzivně

Jdete na koncert poprvé?

Jak se vhodně obléct na koncert?

Kdy se má tleskat? (Netleskat mezi větami)

Co je to věta?

Proč si mám