Plzeňská filharmonie na 24. dnech Bohuslava Martinů

Letošní ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů nabídne od 18. listopadu do 19. prosince jedenáct koncertů, na kterých vystoupí výrazné postavy nejen české, ale i zahraniční hudební scény. Na festivalu zahraje 12. prosince i Petr Nouzovský s Plzeňskou filharmonií pod vedením Chuheie Iwasakiho. Stejný program zazní o den později v plzeňské Měšťanské Besedě v rámci abonentní řady A.

Osobnost skladatelské veličiny Bohuslava Martinů je vnímána v celém světě. V tomto duchu je koncipována i dramaturgie festivalu, který představuje dílo českého autora v konfrontaci s jeho evropskými a zámořskými vrstevníky a nástupci. Nejde tedy o festival monotematický, ale o prezentaci světové hudby s výrazným českým zastoupením,“ uvedl ředitel Nadace Bohuslava Martinů a dramaturg festivalu prof. Jiří Hlaváč. Prosincový program zahájí tradičně Kühnův dětský sbor kantátou Otvírání studánek, uvede i premiéry skladeb Josefa Marka a Slavomíra Hořínky. V rámci večera francouzských skladatelů 10. prosince přivítají Dny Bohuslava Martinů prvního klarinetistu Orchestre de Paris Philippe Berroda, který vystoupí spolu s klavíristou Ivo Kahánkem, hobojistkou Janou Kopicovou a vítězem Pražského jara fagotistou Janem Hudečkem.

8. prosince – v den 129. výročí narození Martinů – plánuje Český spolek pro komorní hudbu koncert, na kterém v Lichtenštejnském paláci vystoupí Wihanovo kvarteto a klavírista Martin Kasík. Festival zakončí 19. prosince v Rudolfinu koncert České filharmonie, která pod vedením Jakuba Hrůši uvede skladby Antonína Dvořáka, Arthura Honnegera, Jiřího Temla a společně s Frankem Peterem Zimmermannem provede Martinů Koncert pro housle a orchestr č. 1. Violoncellista Petr Nouzovský se na festivalu představí 12. prosince s dirigentem Chuheiem Iwasakim a Plzeňskou filharmonií, kdy zazní Divertimento (Serenáda č. 4) pro komorní orchestr, H 215 a Koncert pro violoncello a orchestr č. 1, H 196 III Bohuslava Martinů, Divertimento č. 1 pro smyčce "Paví pero" Jana Málka, Concerto per clavicembalo ed orchestra da camera Jiřího Temla, a výběr z Legend Antonína DvořákaNa slavnostním večeru Nadace Bohuslava Martinů 14. prosince, na kterém vystoupí Guarneri Trio, bude udělena Medaile Bohuslava Martinů dirigentovi Petru Vronskému za šíření skladatelova hudebního odkazu. Petr Vronský se o pár dní později sám představí v sále Pražské konzervatoře, kde spolu se Severočeskou filharmonií Teplice provede díla Antonína Dvořáka, Viléma Blodka, Bohuslava Martinů a Václava Riedlbaucha.

Festival nabídne také koncert laureátů interpretační Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, při kterém vítězky loňského ročníku doprovodí Marta Vašková a Wihanovo kvarteto. Dále na festivalu vystoupí Hudba Hradní stráže a Policie ČR, která ve svém programu nabízí třeba Polní mši Bohuslava Martinů nebo Hudbu pro PrahuKarla Husy či Symfonický orchestr Českého rozhlasu s předehrou k opeře Bludný Holanďan Richarda Wagnera, Šesti písněmi Arnolda Schönberga a Symfonií č. 6 Bohuslava Martinů.